Recept: Chia dezert pre nižší tlak

Chia (číta sa "Čia") sú jedlé semienka púštnej rastliny Salvia Hispanica, ktorá rastie v Mexiku a pre svoje zdravotné účinky sa jej semienka používali už v časoch Majskej a Aztéckej ríše. Slovko „Chia“ znamená v jazyku Majov „sila“. Toto drobné semienko bolo považované za stravu bežcov, nakoľko vďaka jeho výživnému zloženiu dokázali posli bežať celý deň. Chia semienka majú vysoký obsah omega-3 a 6 mastných kyselín a proteínov, sú bohaté na vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály (vápnik, bór). Neobsahujú lepok.

Pred konzumáciou je vhodné namáčať chia semienka po dobu 10-15 minút vo vode. Takto oživené semienka zväčšia svoj objem a obalia sa hydrogélom, ktorý následne v organizme predlžuje proces premeny sacharidov na jednoduché cukry. To vedie k postupnému uvoľňovaniu energie v tele a človek si dlhšie udrží pocit sýtosti a má viac energie. Zároveň dochádza k prirodzenej regulácii hladiny cukru v krvi a predchádza sa extrémnym výkyvom.

Chia prirodzene znižujú krvný tlak a riedia krv, preto pokiaľ beriete lieky na krvný tlak alebo na cukrovku zvýšte svoju opatrnosť, užívajte v maličkých dávkach.

Recept chia dezert

Recept: Chia dezert pre nižší tlak

Ingrediencie pre 2 osoby

  • 1/4 hrnčeka chia semienok
  • 1 hrnček mandľového "mlieka" (altern. kokosové alebo iné)
  • 1/2 hrnčeka čerstvých alebo mrazených čučoriedok (alt. iné ovocie)
  • 2 pl lyžice medu (alt. agáve sirup, javorový sirup)
  • cca 8 mandlí
  • cejlónska škorica

Postup

Chia semienka zmiešame s mandľovým mliekom a necháme postáť 10 minút. Potom zamiešame med, ovocie (odložíme 2ks) a necháme cez noc vychladiť v chladničke. Na noc namočíme 8 mandlí do vody. Na druhý deň naplníme dezertné misky zdravým chia pudingom a ozdobíme ovocím a ošúpanými mandľami, posypeme cejlónskou škoricou.

Želáme Vám dobrú chuť a na zdravie :-)

Recept: Raňajky pri jarnej únave
Ranajky pri jarnej unave

Recept: Cviklovo - chrenový dip pre imunitu a vitalitu
Cviklovo chrenovy dip
Kurkumové zlaté mlieko - nápoj dlhovekosti a mladosti
Kurkumove mlieko

Zdravé stránky na Facebooku Video návody Zdravé stránky