Prevencia pred novým koronavírusom

Koronavírus (CoV) je rodina vírusov, spôsobujúcich ochorenie siahajúce od bežného prechladnutia až po závažnejšie ochorenia, ako je napríklad respiračný syndróm a ťažký akútny respiračný syndróm. Nový koronavírus (nCoV) je nový kmeň, ktorý nebol u ľudí predtým identifikovaný. Potvrdlio sa, že koronavírus sa prenáša medzi zvieratami a ľuďmi.

Designed by Freepik

Bežné príznaky infekcie zahŕňajú respiračné príznaky, horúčku, kašeľ a dýchacie ťažkosti. V závažnejších prípadoch môže infekcia spôsobiť zápal pľúc, závažný akútny respiračný syndróm, zlyhanie obličiek alebo dokonca smrť.

Štandardné odporúčania na zabránenie šírenia infekcie zahŕňajú pravidelné umývanie rúk, zakrývanie úst a nosa pri kašli a kýchaní, dôkladné varenie mäsa a vajec. Vyvarovanie sa úzkeho kontaktu s každým, kto má príznaky respiračného ochorenia, ako je kašeľ a kýchanie.

Designed by Freepik

Štandardné odporúčania WHO (Svetová zdravotná organizácia):

  • Ruky často čistite drhnutím rúk alebo použitím mydla na báze alkoholu
  • Pri kašľaní a kýchaní zakryte ústa a nos ohnutým lakťom alebo tkaninou - tkaninu ihneď vyhoďte a umyte si ruky
  • Vyhnite sa úzkemu kontaktu s každým, kto má horúčku a kašeľ
  • Ak máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, vyhľadajte včas lekársku starostlivosť
  • Pri návšteve trhov s predajom zvierat, v oblastiach v ktorých sa v súčasnosti vyskytujú prípady nového koronavírusu, je nutné sa vyvarovať priamemu nechránenému kontaktu so živými zvieratami a povrchmi

Odpovede na otázky koronavírusu svetovou zdravotníckou organizáciou:

Jedná sa o rovnaký vírus, akým je vírus SARS?

Nie, koronavírus je z rovnakej rodiny vírusov ako SARS ale nie je to ten istý vírus.

Ako veľmi je nebezpečný koronavírus?

Podobne ako pri iných respiračných chorobách, infekcia 2019-nCoV môže spôsobiť mierne príznaky, vrátane nádchy, bolesti v krku, kašeľ a horúčka. Príznaky môžu byť ale i závažnejšie a mať za následok zápal pľúc alebo dýchacie ťažkosti. Zriedkavejšie môže byť choroba fatálna. Zdá sa, že starší ľudia a ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami (ako sú cukrovka a srdcové choroby) sú zraniteľnejšími.

Môže dôjsť k nakazeniu od domáceho miláčika?

Nie, v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že domáce zvieratá, ako sú mačky a psy, boli nakazené alebo šírili vírus.

Je potrebné nosiť rúško na ochranu či prevenciu?

Nosenie rúška môže pomôcť obmedziť šíreniu ochorení dýchacích ciest. Samotné rúško však nezaručuje zastavenie infekcií a malo by sa kombinovať s ďalšími preventívnymi opatreniami vrátane hygieny rúk a dýchacích ciest.

Je bezpečné prijímať balíky z číny a ostatných nakazených oblastí?

Áno, je to bezpečné. Ľudia, preberajúci zásielku z týchto oblastí, nie sú vystavení riziku vzniku koronavírusu. Zo skúseností s inými koronavírusmi vieme, že tieto typy vírusov neprežívajú dlho na objektoch, ako listy alebo balíky.

Sú antibiotiká vhodé pre prevenciu a liečenie vírusu?

Nie, antibiotiká nie sú učinné proti vírusom, pôsobia iba na bakteriálne infekcie. Nový koronavírus je vírus, a preto by sa antibiotiká nemali používať ako prostriedok prevencie alebo liečby.

Zdroj: www.who.int

Ako a prečo si umývať a dezinfikovať ruky?

Ako vzniká mozgová príhoda a ako jej predchádzať?

Pohybom k zdraviu
II.

Facebook Zdrave stranky Video navody na youtube Zdrave stranky