Pohybom k zdraviu II.

Nedávno sme sa zamerali na cvičenie doma, ktoré zvládne takmer každý. Vždy je však lepšie okysličiť bunky čerstvým vzduchom, pozrieť sa ako sa mení príroda, alebo sa len tak prejsť. Chôdza je zdravá a jednoduchá aktivita, avšak vo vyššom veku už to tak stopercentne nemusí byť ako predtým.

Tak si môžeme pomôcť vhodnými pomôckami, dnes už pomerne často vídanými aj v našich uliciach. Dá sa o ne oprieť, v prípade potreby na ne aj sadnúť, odvezú nákup z obchodu alebo časopis a okuliare k najbližšej lavičke. Chodítka a rolátory sa stávajú pre mnohých so zníženou pohyblivosťou rovnako dôležité ako okuliare na čítanie. Pomôžu keď treba, pričom nezavadzajú keď ich netreba.

Napríklad nnáročnou pomôckou je jednoduché chodítko s dvoma kolieskami. Je určené na pomalý presun krok za krokom a jeho použitie je vhodné do interiéru alebo na krátke vychádzky. V prípade potreby sa dá posadiť na sedadlo chodítka a chvíľku si oddýchnuť. Oceľový rám zabezpečí potrebnú stabilitu a nastaviteľné rukoväte zasa pohodlné používanie. Jednoduchšou verziou tohto chodítka je typ bez koliesok a sedadla - je z ľahkého hliníka, dá sa výškovo nastaviť a stabilitu mu zaručujú protišmykové nadstavce.

Pri skúmaní širšieho okolia bydliska oceníte pohodlie pri používaní rolátora. Táto pomôcka má podľa typu tri alebo štyri kolesá. S oboma typmi sa jednoducho manévruje, sú ľahké, majú anatomické a výškovo nastaviteľné rukoväte.

Pri chôdzi rolátor poskytne oporu pre každého, komu sa samostatne kráča ťažko. Dá sa s ním trénovať chôdza po úraze a zabezpečí potrebnú pohybovú aktivitu aj pre seniorov. V prípade únavy, alebo počas debaty so známym, je možné využiť na oddych integrované sedadlo, alebo sa v stoji jednoducho zaprieť do rukovätí. Stabilitu v takomto prípade zabezpečí ručná brzda.

Rolátory dobre poslúžia aj pri bežných pochôdzkach – odvezú nákup alebo knihy z knižnice v integrovanej taške alebo košíku a po návrate sa dajú zložiť a jednoducho odložiť. Tak pozrite, ako by sa Vám mohlo lepšie kráčať.

Chôdza je najprirodzenejší pohyb pre človeka a podľa lekárov aj najzdravší. Posilňuje, čo má a nezaťažuje, čo nemá. Je dobré kráčať a je dobré chodiť von, mimo uzavretých priestorov. Aj krátka vychádzka mimo bytu osvieži myseľ, podporí krvný obeh a napomôže celkovej kondícii.

Čo však v zime? Keď chôdza nie je samozrejmosťou, ale aj keď nerobí problém, istotu každého kroku môže narušiť šmykľavý chodník v zime. Aj keď sa domovník snaží, ako sa dá, aj tak namrznutý povrch môže prekvapiť. Vtedy je fajn, keď sa na topánky dajú ochranné protišmykové prostriedky. Vraj je účinná aj ponožka zvonku na topánke, ale kto by ju potom sušil? Možno lepšie je hneď vyskúšať
protišmykové návleky na obuv (mačky) – je možné ich použiť na všetky typy topánok, okrem vysokých opätkov. Návleky sú z gumy a na spodnej strane majú silikónové výstupky, ktoré zabraňujú pošmyknutiu na zimných cestách a chodníkoch. K dispozícii sú tri veľkosti návlekov od 36 do 41, od 39 do 44 a od 45 do 48.

Tri veľkosti postačia na uvedené čísla topánok – návleky sú pružné a po natiahnutí na špičku sa prispôsobia topánke.

A ak je treba nosiť palicu alebo francúzsku barlu, v zime je nenahraditeľným pomocníkom protišmykový nadstavec. Má päť hrotov z ocele, ktoré sa v prípade, že je sucho dajú sklopiť a palicu alebo barlu je možné použiť bežným spôsobom. Možno aj tá palica, ktorú v lete netreba, poskytne v zime väčší pocit istoty, keď sa dá o ňu oprieť. Veľa ľudí dnes nosí paličku skladaciu – v praktickom obale zložená na päť častí môže čakať na svoju príležitosť v taške a keď je človek unavený, tak ju vyberie, zloží za pár sekúnd a použije v prípade potreby. Každý krok sa počíta.

Veľa zdravia s našimi pomôckami.
Naše BENEFITY pre VÁS

 • Ku každému nákupu DARČEK pre potešenie :-)
 • NAJLACNEJŠIA doprava od 2,40 Eur pri nákupe do 50 Eur.
 • DOPRAVA ZDARMA pri nákupe nad 50 Eur.
 • KVALITNÉ produkty pre oporu vášho zdravia.
 • Veľké zásoby pre OKAMŽITÉ ODOSIELANIE.
 • DORUČENIE do 24hod. pri objednávke do 13h.
 • Osobný ODBER vo výdajni v Žiline, aj na lekársky poukaz.
 • Online chatové PORADENSTVO a telefonicky na BEZPLATNOM
  čísle 0800 111 863 pon-pia 07-15:30 h.
 • Jednoduché a rýchle VYBAVENIE reklamácie.
 • Video NÁVODY a články s riešeniami pri zdravotných obmedzeniach.
 • 100% GARANCIA spokojnosti pre Vás.

Vianočné darčeky nielen pre rodičov

5 darčekových VYCHYTÁVOK pre rodičov a starkých Pravidelne cvičiť a zdravo sa stravovať. Alebo ako si naplniť novoročné predsavzatia.

6 výživných DARČEKOV pre VYVÁŽENIE ZDRAVIA
5 skvelých DARČEKOV pre AKTÍVNE ZDRAVIE

Facebook Zdrave stranky Video navody na youtube Zdrave stranky