Novinky a aktuality

01. 12. 2017
Ako by sme mohli vrátiť kĺbom stratenú pružnosť ?

Viacerí to poznáme – ráno sa budíme stuhnutí, chvíľku trvá, kým sa „rozhýbeme“ a tak trochu máme pocit, že nás pobolieva každá kostička v tele. Pravdou je, že takýmito pocitmi netrpia len starší ľudia, aj keď v ich prípade sú takéto pocity akosi prirodzene tolerované. Často sa to stáva aj mladším, ktorí trpia ortopedickým alebo iným ochorením, či sú po nejakom úraze.

Jedným z faktorov zvyšujúcich pravdepodobnosť celkovej stuhnutosti tela môže byť už aj mierna nadváha. Teoreticky vieme, že najjednoduchšie by bolo schudnúť, zdržať sa nezdravých potravín, sladkostí, alebo cvičiť. Jednoduchšie sa to povie ako urobí – skúsme si zájsť trikrát do týždňa do posilňovne, či venovať sa amatérsky nejakému športu. Niekedy nemôžeme, niekedy sa nám nechce a niekedy nás to ani nebaví. A tak hľadáme – môžeme navštíviť v súčasnosti veľmi obľúbené kurzy spoločenských tancov pre dospelých, zájdeme si na jogu alebo pilates, vyskúšame workout – a zistíme, že miesto úspešného schudnutia a lepšej kondície sme si natrhli sval alebo v lepšom prípade dostali riadnu svalovicu smile. Tak ako na to?

Skúsme ísť na to postupne – nájdime si chvíľku v domácom prostredí a začnime jednoduchými cvikmi na balančnej podložke – je mäkká a pružná, môžeme na nej postupovať od úplne základných cvičebných pohybov a postupne sa rozvíjať tempom, ktoré si určíme sami. Je odolná voči potu, dá sa ľahko udržiavať hygienicky čistá. Pri cvičení sa na nej nešmýka, je ľahká a zároveň stabilná – dá sa na nej cvičiť rekreačne, posilňovať, ale aj rehabilitovať po úraze. Pozrite si ju v našej ponuke .

Nad predchádzajúcimi riadkami sa aktívni ľudia, ktorí sú zvyknutí športovať, možno len pousmejú – šport im nielen pomáha, ale ich aj baví. Niekedy však človek vekom alebo chorobou prichádza o dobrú kondíciu, alebo možnosť športovať. V takýchto prípadoch je vhodné spomenúť si na chôdzu – základný ľudský pohyb nám pomôže udržať si kĺby pohyblivé a myseľ sviežu. Známe sú rôzne výpočty nevyhnutného počtu krokov, ktoré by sme mali prejsť – najčastejšie sa hovorí o 10 000 krokoch denne – o palici, či pri artróze je to však skôr utópia. Poďme preto chodiť koľko môžeme a tešme sa, že každý jeden jediný krok nám pomáha. A to je pravda – s každým krokom si zvyšujeme kondíciu a na ďalší deň vydržíme krokov viac. Pomáhajme si pritom napríklad palicami, poskytnú nám potrebnú stabilitu a navyše precvičíme aj svalstvo horných končatín.

Ak chceme posilňovať nielen veľké svaly rúk, ale aj drobné kĺby v prstoch, je vhodné si pravidelne precvičovať jemnú motoriku. Dnes je na trhu množstvo rôznych pomôcok a niektoré nájdete aj v našom e-shope. Máme plastelínu rôznej tvrdosti, ktorú môžete hniesť v dlaniach, chrbtom rúk alebo medzi prstami. Priamo na prsty je výborný silikónový krúžok – do dierok v krúžku sa vložia prsty a krúživými či stláčacími pohybmi sa posilňuje celá ruka. V balení sú tri krúžky rôznej pevnosti pre postupné zvyšovanie záťaže. Naťahovací krúžok si môžete kúpiť tu.

Pohyb je základ života – a nemyslíme tým len vrcholových športovcom. Každý sa môže hýbať v rámci svojich možností – či už využije chôdzu, vbehne do posilňovne alebo malými krôčikmi bude získavať stratenú pružnosť a energiu. Držme si palce a poďme na to krok po kroku smile.

Pre lepší život

02. 11. 2017
Čo s lôžkom, ak sa staráme o člena rodiny s inkontinenciou?

Starostlivosť o chorého člena rodiny vie byť veľmi náročná a najmä emočne vyčerpávajúca. Každý sa snaží pomôcť čo najviac a byť pre chorého oporou. Treba sa vysporiadať s veľkým množstvom nových problémov – od poznania a prijatia ochorenia, cez zmierenie sa s pocitom, že nášho blízkeho niečo bolí alebo mu neslúži tak, ako má, až po úplne praktické veci ako každodenná ošetrovateľská starostlivosť a udržanie prostredia okolo pacienta čisté a komfortné.

Inkontinencia znamená stratu schopnosti ovládať vylučovanie– či už moču alebo stolice. Postihuje mužov a ženy bez rozdielu, pravdepodobnosť jej výskytu stúpa so zvyšujúcim sa vekom a ochoreniami. Štatistiky uvádzajú, že rôznymi stupňami inkontinencie trpí až 27 % populácie. Najrizikovejšou skupinou sú najmä ženy, u ktorých spôsobujú oslabenie panvového dna okrem veku aj pôrody, obezita, či ťažká fyzická práca a naopak u mužom môže sťažovať situáciu zväčšená prostata. Muži i ženy týmto ochorením môžu trpieť aj pri cukrovke alebo rôznych neurologických ochoreniach a po úrazoch.

Urológ a gynekológ diagnostikuje urodynamickým vyšetrením niektorý z troch stupňov inkontinencie:

Ľahký stupeň inkontinencie- zväčša pomôžu najtenšie inkontinenčné vložky (Mini, Micro, či Mini pre mužov). Pre tento stupeň inkontinencie nie je možné získať poukaz na zdravotnícku pomôcku, vložky rôznych výrobcov sa dajú kúpiť v lekárni alebo tu.

Stredne ťažký a ťažký stupeň inkontinencie– postihuje žiaľ aj deti pri rôznych mentálnych či telesných ochoreniach. V tomto prípade sa už dajú predpísať pravidelne raz mesačne rôzne pomôcky ako vložky, vkladacie plienky alebo plienkové nohavičky. Limit na mesačný predpis je 14,77 € pri druhom stupni a 51,94 € pri treťom stupni inkontinencie. Typ a počet týchto pomôcok predpisuje lekár. V prípade nepostačujúceho počtu týchto pomôcok je možné si potrebné množstvo samozrejme dokúpiť.

Na ochranu lôžka inkontinentného pacienta môže lekár predpísať 60 kusov podložiek pre chorého na jeden mesiac. Ide o podložky s vrchnou priedušnou a priepustnou vrstvou, nepremokavou spodnou vrstvou a vnútrom z buničiny. Tieto podložky sú jednorazové s rôznou savosťou. Pre prípad, že 60 kusov týchto podložiek nestačí, dajú sa kúpiť tu.

Jednorazové pomôcky sú, najmä v takto delikátnej problematike ako únik moču, veľmi dobrou alternatívou na udržanie osobnej hygieny. Napriek tomu sú stále zákazníci, pre ktorých je používanie plastových materiálov nepohodlné alebo naň majú alergickú reakciu. Pre nich, ale aj pre ostatných, ktorí uprednostňujú prírodné materiály sú na trhu aj iné možnosti – rôzne podložky z bavlny alebo froté plachty s nepremokavou spodnou časťou.

Bavlnené podložky Abri soft je možné použiť na posteľ, či na kreslo alebo všade tam, kde sa s pacientom manipuluje. Jej rozmery umožňujú pokryť kritickú časť lôžka a v predaji je aj typ so zakladaním koncov plachty pod matrac. Podložka sa dá prať až 300 krát pri teplote 95 °C a dá sa sušiť v sušičke. Zákazníci zväčša kupujú dva kusy naraz – kým jeden používajú, druhý sa perie. Kúpiť podložku Abri Soft môžete tu.

Inou možnosťou ako ochrániť lôžko a zároveň udržať pohodlie pacienta sú froté plachty v dvoch rozmeroch, na spodnej časti s nepremokavou vrstvou.

Bavlnené/froté sú aj napínacie prestieradlá s gumičkou, ktoré sa naťahujú na matrac ako klasické prestieradlá. Sú priedušné, čo napomáha komfortu u pacienta a zo spodnej časti z polyuretánu, čo uľahčí prácu ošetrujúcemu. Rozmermi pokryjú celé lôžko. Dajú sa prať 200krát pri 95 °C, sušiť v sušičke, pri kúpe dvoch kusov naraz je zabezpečená dokonalá nepretržitá ochrana matraca aj počas prania druhého kusu.

Je zrejmé, že nie je jednoduché sa starať o pacienta s inkontinenciou, je to nepríjemný zdravotný ale aj sociálny problém. Ak sa dá, využite možnosti, ktoré sú momentálne na trhu– uľavíte tak blízkemu a aspoň trochu si zjednodušíte každodennú starostlivosť o neho.

Ak sa vám článok páčil, príďte aj nabudúce– povieme si niečo o dekubitoch a ako by sme im mohli predchádzať.

Pre lepší život...

1