Ako si vybrať správnu ochranu tváre počas chrípkového obdobia

Počas najrôznejších druhov epidémií, predovšetkým v mestách, ochranné rúška predstavujú formu prevencie a slúžia predovšetkým najmä na ochranu pred infekčným ochorením.

Používanie ochranných rúšok sa môže na prvý pohľad javiť ako nenáročné. No ich správne používanie sa riadi niekoľkými zásadami a pravidlami, ktoré je nutné dodržiavať, čím možno zabezpečiť ochranu a fungovanie ochrannej pomôcky tváre.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala niekoľko pravidiel, kedy a ako je vhodne ochranné rúška používať.

Dostupné ochranné rúška >>

Kedy sa má používať ochranné rúško?

  • V prípade, že ste zdraví, používajte rúško vtedy, keď sa staráte o osobu s podozrením na vírus
  • Používajte ochranné rúško keď kýchate alebo kašlete
  • Efektívnosť pri používaní ochranného rúška možno dosiahnuť iba v kombinácii s umývaním rúk mydlom a vodou či dezinfekčnými prostriedkami na báze alkoholu
  • Dôležité je poznať správne zásady nosenia a likvidovania ochranného rúška

Zdroj: www.who.int

Dostupné ochranné okuliare >>

Okuliare a rukavice

Respiračné masky triedy FFP3, používané predovšetkým zdravotníckym personálom, predstavujú vybavenie, ktoré chráni práve používateľa pred ochorením. Nie sú určené pre bežné nosenie a ich nosenie, napríklad v meste, veľký význam nemá.

Medzi všeobecne platné pravidlá v prípade starostlivosti o nakazeného pacienta patrí pravidelné umývanie rúk, nosenie ochranných okuliarov a rukavíc. Práve ochrana rúškom znižuje riziko prenosu akejkoľvek infekčnej choroby. Spoločne s častým umývaním rúk je to najdostupnejší a zároveň jednoduchý variant, ako je možné znížiť nebezpečenstvo prenosu infekčnej choroby v domácnosti.

Ako používať ochranné rúško

Čisté ruky

Pred tým, než si ochranné rúško nasadíte použite dezinfekciu na báze alkoholu alebo si umyte ruky mydlom a vodou. Ruky je dôležité pred použitím rúška umyť alebo dezinfikovať, pretože môžu byť kontaminované. Pri nasadzovaní by malo byť rúško úplne čisté. Ideálnym postupom je si ruky umyť pod tečúcou vodou. Alternatívou v prípade nedostupnosti je práve dezinfekcia na báze alkoholu. Na rukách sa necháva zaschnúť, nezmýva sa.

Samotné rúško

Aplikovaním rúška si zakryjete nos a ústa. Je dôležité uistiť sa, že medzi rúškom a pokrývanou oblasťou tváre nevzniká žiadna medzera. Preferované sú rúška s kovovým pásikom v priestore okolo nosa. Úpravou tohto prvku ochranného rúška zabezpečíte jeho priliehanie a tesnenie spolu s väčším komfortom počas nosenia.

Dostupné ochranné rúška >>

Aplikácia rúška

Ochranné rúška fungujú na podobnom princípe ako filtre. Niektoré látky prepúšťajú a iné, príkladom môžu byť práve baktérie a vírusy, zachytávajú na svojom povrchu. Rúška sa tým pádom neodporúčajú nikdy chytať rukami. Pri neželanom dotyku z vonkajšej strany, je nutné si ruky opätovne umyť alebo dezinfikovať aby nedošlo k prenosu baktérií prostredníctvom kože.

Vlhké rúško stráca svoj význam

Ak je rúško príliš vlhké stráca svoje dôležité a filtračné vlastnosti. V takomto prípade už toto rúško patrí do koša. Zvlhnutie rúška môže nastať samotným dýchaním. Akonáhle je rúško vlhké treba ho vymeniť za nové. Ochranné rúška na jedno použitie nepoužívajte opakovane.

Po použití...

Rúško sa dáva dole pomocou gumičiek, prednej časti by sa človek nemal dotýkať. Následne opäť nasleduje proces dezinfekcie alebo umývania rúk mydlom a vodou. Ľudia by sa v čase chrípkových alebo iných epidémií nemali dotýkať svojej tváre. Aj keď ruky vyzerajú čisto, môžu byť kontaminované. Bacily sa do tela najľahšie dostávajú cez sliznice a tých je v tvárovej časti dosť, či už ide o ústa, nos alebo napríklad očné spojivky. Použité rúško stačí vyhodiť do bežného odpadkového koša.

Zdroj: www.science.hnonline.sk

Prevencia pred novým koronavírusom

Ako vzniká mozgová príhoda a ako jej predchádzať?

Pohybom k zdraviu
II.

Facebook Zdrave stranky Video navody na youtube Zdrave stranky