Ako sa zbaviť nadbytočných hlienov a alergických peľov?

Sliznice dýchacích ciest zohrávajú dôležitú ochranu pred cudzorodými látkami prichádzajúcimi zvonka dýchaním. Obzvlášť v dnešnej dobe prichádza viac toxických látok zo znečisteného ovzdušia, sme citlivejší na cudzorodé látky, na baktérie, vírusy a pele. Telo sa pred nimi bráni tvorbou hlienov čo nám bráni dostatočne dýchať nosom - hlavnou čističkou a klimatizáciou. Dýchame viac ústami a tým sa dostáva viac chladného a nefiltrovaného vzduchu do pľúc, čím sa podchladzujú a oslabujú. Telo reaguje obranne ďalšou tvorbou hlienu a kašľom, a sme v začarovanom kruhu.

Nos je určený na dýchanie a ústa na jedenie, nie naopak


Dýchacie cesty z nosa do pľúc sú spojené. V dôsledku toho sa infekcie môžu ľahko šíriť v celom dýchacom systéme. Z tohto dôvodu udržiavanie čistého nosa pravidelným oplachovaním pomáha zabrániť tomu, aby sa bežné prechladnutia vystupňovali do ťažších pľúcnych problémov, ako je bronchitída. Očista pomáha pri znižovaní príznakov alergie a zlepšuje dýchanie tým, že znižuje zápal v nose. Je prevenciou pred vírusovou chrípkou, akútnymi a chronickými problémami dýchacích ciest ako je astma, senná nádcha alebo iná alergia. Súčasne sa zlepšuje aj činnosť zmyslových orgánov v hlave, obzvlášť pomáha pri únavených a suchých očiach a slabej ostrosti očí. Vytvára pocit sviežosti a ľahkosti v hlave, má ukľudňujúci a vyrovnávací účinok, môže pomôcť pri bolestiach hlavy, pri úzkostných a neurotických stavoch.

Nadcha smrkanie

Keď dokážeme prepláchnuť nosné dutiny, zbavíme sa všetkých nežiadúcich látok nabalených do hlienov v nosných a vedľajších dutinách, spriechodníme tým dýchanie nosom počas dňa i noci. Prepláchnutím nosných slizníc slaným roztokom pomôžeme obnoviť sliznicu a udržať ju vlhkú, pripravenú na zachytenie ďalších nežiadúcich látok. Teplá (s teplotou tela) slaná voda nie je dráždivá, podobný fyziologický roztok máme aj v našom tele. Soľ uvoľňuje aj zatvrdnuté hlieny. Možno ste zažili náhodné prepláchnutie slanou morskou vodou pri kúpaní sa v mori, uvoľnili a spriechodnili sa vám nosné dutiny.

Pokusy v nemeckej armáde*


Za účelom znížiť chorobnosť armády robili vedeckú štúdiu pod záštitou Lekárskej vysokej školy v Hannoveri. Jedna skupina vojakov si robila pravidelne priemerne jeden krát za deň počas šiestich týždňov vyplachovanie nosa slanou vodou a druhá skupina, rovnaký počet vojakov, si ho nevykonávala. Záver: V prvých troch týždňoch nebol zistený žiadny rozdiel medzi oboma skupinami. Až v druhej polovici štúdie sa ukázal pozitívny efekt výplachu nosa: Počet nemocenských dní sa zmenšil takmer o 6 násobok. Pri porovnaní počtu ochorení dýchacích ciest išlo o 3,5 krát menšie množstvo.*

Kanvicka na vyplachovanie nosa
"Nosná sprcha" je súčasťou telesnej hygieny už mnohých ľudí, rovnako ako umývanie zubov


Opíšeme si najjednoduchšiu a najstaršiu techniku prepláchnutia nosných dutín, pochádza z Indie, a volá sa „Džala nétí“ – prepláchnutie nosa pretečením teplej slanej vody cez jednu nosnú dierku a vyústením druhou nosnou dierkou za pomoci kanvičky na preplachovanie nosa. Využíva sa prepojenie nosných dutín v oblasti koreňa nosa. Postačuje správny predklon a dýchanie ústami, voda voľne pretečie bez námahy. Po prepláchnutí je dôležitá fáza vyfúkania zostatku vody a hlienu. Technika je jednoduchá, zaberie cca 2 minúty. Je najlacnejšou prevenciou pred nádchou, alergiou alebo zápalmi nosných dutín. Postačuje jednorázové zakúpenie kanvičky na preplachovanie nosa, ktorej cena sa pohybuje od cca 6 – 24 € v závislosti od materiálu a veľkosti, a pri očiste sa spotrebuje trochu čistej morskej soli (1/5 – 1 čajovej lyžičky podľa veľkosti kanvičky). Preplachovanie kanvičkou sa dá aplikovať aj u detí už od cca 5 rokov, keď dieťa vie spolupracovať a vykonať techniku pod dozorom dospelej osoby a vie vyfúkať zbytok vody a hlienov.

Video ukážku nosnej očisty za pomoci kanvičky: tu >>

Opis celého postupu: tu >>

„Nosná sprcha“ aj pre najmenších


Pre najmenšie deti, ktoré nie sú schopné predchádzajúcu techniku vykonať, je vhodný aerosolový inhalátor s izotonickým soľným roztokom, ktorý uvoľní hlieny v nosných dutinách a odsávačka, ktorá nahradí schopnosť vyfúkať – vysmrkať vodu a hlieny.
Dostupná je napríklad praktická dvoj-kombinácia - Odsávačka hlienov a kompresorový inhalátor Omron v jednom – DUOBABY. Jemne čistí detský noštek, uvoľňuje upchaté dýchacie cesty a umožňuje voľné dýchanie. Inahaláciou lokálne a efektívne aplikujete určené minerálne vody, alebo tekuté lieky na sliznice horných aj dolných dýchacích ciest, čo ich zvlhčuje a zlepšuje ich obranyschopnosť.

Viac o produkte: tu >>

Odsavacka s inhalatorom pre najmensich

Unikátny 2v1 inhalátor s nosnou sprchou v jednom


Máme ešte jedno riešenie - technická novinka OMRON C102 Total pre voľné dýchanie po celý rok. Inhalátor OMRON pomocou tlaku vzduchu premieňa liečebný roztok (najčastejšie minerálnu vodu) na aerosol (jemnú hmlovinu), ktorá preniká do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Pri vdychovaní dochádza k zvlhčeniu slizníc, zvýšeniu obranyschopnosti, transportu liečivých látok priamo na lokálne miesto potreby liečby a znižovaniu hlienu v dýchacích cestách. Nosná sprcha sa môže používať s fyziologickým roztokom, alebo určenými minerálnymi vodami a terapia trvá len 30 sekúnd. Nosná sprcha čistí nosovú dutinu a pomáha zmierňovať symptómy ochorení, ako je bežná chrípka, alergická rinitída alebo sinusitída. Spája sa s kompresorom a vytvára jemnú hmlu, ktorá uvoľňuje nos jemnejšie ako iné metódy. Veľkosť častíc v aerosole je optimálna pre horné dýchacie cesty.

Viac o produkte: tu >>

Nosna sprcha a inhalator v jednom

*Zdroj štúdie: publikácia Jógové nétí tradiční systém výplachu nosu, autor: Narayan Chöyin Dorje

Nech sa vám ľahko dýcha s čistým nosom

Ako sa zbaviť nadbytočných hlienov a alergických peľov?
Ako sa zbyvit nadbytocnych hlienov

Kedy jesť a kedy nejesť? Čas na dobré trávenie.
Cas na dobre travenie

Recept: Raňajky pri jarnej únave
Recept - Ranajky proti jarnej unave
Zdravé stránky na Facebooku Video návody na youtube Zdravé stránky